Cilt için yaşlanma karşıtı uçucu yağlar: türleri ve kullanımları

cilt gençleştirme için uçucu yağların gözden geçirilmesi

Modern kozmetoloji, çok çeşitli farklı vücut bakım ürünleri sunar. Vücut için benzersiz iyileştirici ve gençleştirici özellikleriyle bilinen uçucu yağlar, kozmetik preparatlar olarak son zamanlarda özellikle popüler olmuştur. Özellikle yaşlanmayı geciktiren uçucu yağlar yumuşatma, tonlama ve bir dizi başka olumlu etki sağlayabilir.

Gençleştirme için yağ türleri

Cildin gençleşmesini amaçlayan esanslar geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Ancak, aşağıdakiler vurgulanmaya değerdir:

1. Gül

Bu gençleştirici gül esansiyel yağı, nemlendirici ve tonlama etkisinin yanı sıra hücresel enerjiyi desteklediği için yaşa bağlı değişikliklere karşı mücadelede özellikle popülerdir. Ayrıca kolajen üretimi ve yenilenme süreçleri harekete geçirilir. Gülün canlandırıcı uçucu yağı, kırışıklıklarla mücadelede profilaktik bir ajan olarak kullanılır ve ayrıca yaşa bağlı mevcut değişiklikleri ve kılcal damarları yok etmede oldukça etkilidir.

2. Neroli

Bu gençleştirme yağı birçok yönden öncekine benzer: hücresel düzeyde rejeneratif süreçlerin aktivasyonunu destekler, cildin tonunu arttırır, onlara daha fazla elastikiyet ve yoğunluk kazandırır. Neroli, yaşlanmayı ve solmayı önlediği için yaşlanma dönemi yaşayan yaşlanma tipi ciltler için idealdir.

3. Paçuli

Paçuli bazlı esansiyel öz, cilt hücrelerini yoğun bir şekilde yeniler, bu da ince kırışıklıkları gidermeye ve iltihabı önlemeye yardımcı olur. Bu gençleştirici yağ, farklı cilt tipleri için eşit derecede iyi çalıştığı için çok yönlü kabul edilir. Böylece kuru cilt nemlenir ve yenilenir. Bu pullanmayı ortadan kaldırır. Yağlı tipte cilt bütünlüğü ile yağ bezlerinin çalışması normalleşir, gözenekler daraltılır ve sivilce ve sivilce şeklinde iltihaplı bir doğanın çeşitli belirtileri tedavi edilir. Ayrıca yara izlerinin ve yara izlerinin giderildiği de not edilir.

4. Ylang-ylang

Cildin güçlenmesinde, kırışıklıkların yumuşatılmasında ve renginin yumuşatılmasında olumlu etkisi olan cilt yenileme süreçlerinin aktivasyonu gözlenir. Sunulan uçucu yağ, ciltle ilişkili hastalıkların varlığında aktif olarak bir çare olarak kullanılmaktadır. Tüm cilt tipleri için uygundur.

5. Gül Ağacı

Cilt üzerinde yenileyici ve tonik bir etkiye sahiptir, yeni hücrelerin büyümesini tetikler, bu nedenle erken belirtileri de dahil olmak üzere yaşlanma belirtilerinden kurtulduğu önde gelen yaşlanma önleyici yağlardan biridir.

6. Buhur

Frankincense Essence, kırışıklıklara ve pigmentli lekelere karşı savaşmak için uzun süredir kullanılmaktadır. Özellikle olgun ciltler için etkilidir, ancak aynı zamanda kırışıklıkları önlemede mükemmel bir iş çıkarır. Gençleştirme için tütsü yağının kullanılması cilt tonunun yumuşatılmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olur.

7. Rezene

Yüksek düzeyde hormon benzeri maddeleriyle tanınan rezene bazlı esans, kırışıklıkları yumuşatır ve cildi önleyici etkiye sahiptir.

8. Biberiye

Cildin yoğunluk ve elastikiyet kazandığı ince kırışıklıklarla mücadelede etkilidir. Yenileme ve restorasyon süreçleri hızlandığı gibi cilt renginin de iyileşmesi sağlanır.

9. Mirra

Myrrh gençleştirici yağ sadece kırışıklıkları etkili bir şekilde yumuşatmak ve cildi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda akne tipi döküntüler, zor ve uzun süreli iyileşmeye yatkın yaralar, egzama, mantar ve diğerleri gibi cilt hastalıkları gibi hasarlı ciltteki enflamatuar süreçleri gidererek iyileştirici bir etkiye sahiptir. . . .

10. Bergamot

Bergamot canlandırıcı uçucu yağ, yağlı cilt tipleri için idealdir, pürülan içerikli akne döküntülerini ve belirtilerini ortadan kaldırır. Aynı zamanda gözenekleri daraltarak, akne, iltihaplanma şeklinde tahrişleri gidererek parlatıcı ve ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca bergamot cildi güçlendirmeye, elastikiyetini ve sıkılığını artırmaya yardımcı olur.

11. Sardunya

Kas yapısı üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratarak stresli belirtilerle etkili bir şekilde mücadele eder. Ayrıca yüzeysel kırışıklıkları iz bırakmadan düzeltir. Kuru cilt varlığında pullanma ve kaşıntı hissi ortadan kalkar.

12. Yasemin

Hoş kokusu ile iyimser bir yasemin özü olmasının yanı sıra ten renginin eşitlenmesine de yardımcı olur. Alerjik reaksiyonlara meyilli, kuruluk ve aşırı duyarlılıkla karakterize zayıflamış ciltler için idealdir.

13. Buğday tohumu

Buğday bazlı aromatik öz, yağı doğal kaynaklı mükemmel bir antioksidan haline getiren folik asit, yağ asitleri gibi büyük miktarda hayati vitaminler içerdiğinden özellikle cilt gençleştirme arayışında popülerdir.

Cilt tipine göre uçucu yağlar

Deri farklı olduğundan, maksimum etkiyi elde etmek için her türünün doğru aromatik esansları seçmesi önemlidir.

Normal

Bu cilt tipi, iyi hidrasyon ve yağ bezlerinin optimal işlevi ile karakterizedir. Onun için enflamatuar belirtiler karaktersizdir. Gençleştirme için en uygun yağlar: neroli, sardunya, ylang-ylang, gül, lavanta, sardunya, portakaldır. Sunulan bileşenlerden aşağıdaki başarılı kombinasyonlar yapılabilir:

 • 5 damla miktarında lavanta ve sardunya, birkaç damla neroli, 3 damla miktarında portakal, bir damla ylang-ylang.
 • Birkaç damla yasemin, papatya - 5 damla, 3 damla miktarında bir damla gül ve lavanta.

Kalın

Sebasöz bezlerin aşırı çalışmasında farklılaşır, bu da çekici olmayan bir yağlı parlaklığın sürekli varlığını tetikler. Sonuç olarak, akne, sivilce ve apselerde kendini gösteren çeşitli enflamatuar reaksiyonlar meydana gelir. Bu durumda bergamot, ylang-ylang, lavanta, biberiye kullanılması tavsiye edilir. Aşağıdaki karışımlar da üretkendir:

 • 5 damla miktarında bergamot, birkaç damla ylang-ylang ve kekik.
 • 5 damla lavanta ve biberiye, ikişer damla kekik ve mersin ile karıştırılır.

Kuru

Pullanma ve gerginlik hissi ile sonuçlanan artan kuruluk ile karakterize edilir. Nem olmadığında cilt çatlamaya başlar. Ylang-ylang, neroli, gül ağacı, papatya özleri mükemmeldir ve bunlardan aşağıdaki aromatik bileşimler oluşturulabilir:

 • Ylang-ylang ve gül ağacı, her biri 5 damla, 3 damla palmarose ile karıştırılır.
 • 5 damla Papatya, 5 damla Ylang Ylang ve Gül Ağacı ile seyreltilir.

Hassas

Kendini kızarıklık, tahriş ve enflamatuar reaksiyonların tezahürü olarak gösteren olumsuz iklim koşullarına kolay bir yanıt ile ayırt edilir. En uygun uçucu yağlar lavanta, çördük, papatya, biberiyedir. Aşağıdaki karışımları bunlara göre hazırlamak iyidir:

 • Papatya, 5 damla limon otu ile 3 damla biberiye karıştırılır.
 • 5 damla papatya ve lavanta, 3 damla çördük yağı ile seyreltilir.

Uygulamalar

Cildi gençleştirmek için kozmetiklere krem, jel, losyon şeklinde esanslar eklenir ve aromatik banyoların hazırlanmasında kullanılır.

Kremler

Yaşlanma önleyici kremler yapmak için aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Bir çay kaşığı deniz topalak yağı, bir yumurta sarısı ile karıştırılır. Elde edilen karışıma, buğday tohumundan birkaç damla esansiyel öz ve birkaç damla A ve E vitamini eklenir. Bitmiş bileşim cilde uygulanır.
 • Temel havuç özü, deniz topalak, badem, zeytin bazlı bir baz yağ ile karıştırılır. Vücut için kullanılan kremaya aroma karışımı eklemek de mümkündür.
 • Çeşitli türlerde uçucu yağlar, jojoba ve tatlı badem bazlı yağlarla karıştırılır. Bitmiş karışım cilde günde iki kez uygulanır.
 • Jojoba, hindistan cevizi ve buğday tohumu yağı her biri 5 ml miktarında herhangi bir emülgatör ile 5 gram miktarında karıştırılır. Soya lesitini iyidir. Bir su banyosu ile iyice karıştırıldıktan sonra karışım 60 dereceye getirilir, ardından 70 ml ılık su eklenir ve her şey iyice çırpılır. Çırpma işleminin sonunda, bileşimin kıvamı süte benzer hale gelir. Karışım 40 dereceye kadar soğuduktan sonra en sevdiğiniz uçucu yağlar eklenir. Kremin daha uzun süre saklanması ve kullanılması amacıyla, üzerine paraben içermeyen bir koruyucu ilave edilmesi tavsiye edilir.
 • Yukarıdaki kremin temelinde, sadece cildi etkili bir şekilde temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda elastikiyetini ve sıkılığını yitirmiş yapısını da eski haline getirecek gençleştirici bir yağlı peeling hazırlayabilirsiniz. Bunun için bitmiş bileşime zeytin veya öğütülmüş kayısı çekirdeği eklenir. Bu durumda, yağ konsantrasyonunu da azaltmak gerekir.

Banyolar

Uçucu yağlar ilavesiyle aromatik banyolar hazırlanırken suyun 35-38 derece aralığında olması gereken sıcaklık rejimine uyulması gerekir. Bu durumda yağ kıvamı sadece su yüzeyinde bulunduğu için deniz tuzu, krema veya ekşi krema ile temsil edilen çözücülere esans eklenmelidir. Banyo yapma süresi 5 ile 30 dakika arasında değişebilir. Kişisel tercihe bağlı olarak herhangi bir uçucu yağ kullanılabilir.

Yararlı İpuçları

En iyi etkiyi elde etmek ve istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için aşağıdaki nüansları dikkate almak önemlidir:

 1. Ultraviyole radyasyonun etkisi altındaki narenciye türleri, yaşlılık lekelerinin ve fotodermatozun ortaya çıkmasına neden olabilir, bu nedenle yaşlanma önleyici krem ​​uyguladıktan sonra dışarıya veya solaryuma gitmekten kaçınmalısınız.
 2. Yaşlanan cilt için en iyi tonik, krem ​​sürülmeden önce yıkandıktan sonra uygulanması gereken gül suyudur.
 3. Esansiyel yağ bazlı kozmetikler cilde düzenli olarak uygulanmalıdır.