Kozmetolojide yüz lazeri. Türler, uygulama öncesi ve sonrası fotoğraflar, yorumlar

Kozmetolojide lazer, birçok amaç için yaygın olarak kullanılmaktadır: yüz derisinin yüzeysel eksfoliasyonundan derin peelinge, germe prosedürlerinden yara izlerinin giderilmesine, bozulmuş cilt pigmentasyonunun düzeltilmesine ve vasküler patolojilerin tedavisine kadar.

Kozmetolojide hangi lazerler kullanılır? Eylemlerinin prensibi

Kozmetolojide yüz lazeri, ameliyatsız yüz germe ve cilt kusurlarının giderilmesi için kullanılır. Prosedür için, amacı belirli bir ışık aralığında yönlendirilmiş ince bir indüklenmiş radyasyon ışını yardımıyla epidermisin hücrelerini etkilemek olan bir lazer cihazı kullanılır.

Prosedürün amacına ve müşterinin cilt tipine bağlı olarak, güzellik uzmanı sürekli veya darbeli bir lazer seçer.

Etkisinin genel ilkesi, ışığın yalnızca onu absorbe edebilen maddeyi etkilemesidir. Kromoforlar, cilt dokularındaki ışık dalgalarının emiliminden sorumludur - epidermiste bulunan ve ışık emilim spektrumunda farklılık gösteren biyolojik nesneler.

Lazer cihazları ile hangi yüz işlemleri yapılır? Belirteçler

Tıbbi lazerin önemli özellikleri, ışık dalgasının uzunluğu ve gücü ile foton akısını oluşturan çalışma ortamının türü ve ayrıca kullanım endikasyonlarıdır.

Lazer makinesi ile yüz cilt gençleştirme prosedürü

Bu bağlamda, kozmetolojide kullanılan lazerler birkaç gruba ayrılır:

lazer adı Çalışma ortamı türü dalga boyu kromoforlar Randevu
CO2 (karbon dioksit) Gaz (karbon dioksit, nitrojen, helyum karışımı) 10600 nm Su Cildin radikal gençleşmesi, neoplazmaların (papillomlar, ksantomlar ve diğerleri) çıkarılması, yara ve yara izleri, çatlak izleri.
Neodimyum Nd Katı hal 1064 nm Melanin, hemoglobin Foto gençleştirme, lazer epilasyon, damar hastalıklarının tedavisi.
Erbiyum Er Katı hal 2940 nm Su Cilt yenileme, yüzün lazerle foto gençleşmesi, iyi huylu oluşumların giderilmesi.
yakut Katı hal 694 nm Melanin ve koyu mavi lekeler Lazer epilasyon, pigmentli lezyonların ve dövmelerin çıkarılması.
Yeşil Gaz (bakır buharında) 520-532 nm melanin Yüzdeki yaşlılık lekeleri, çiller, damar ağları, tümörler, hemanjiyomlar, porto şarabı lekeleri, cilt ve mukoz membranlardaki iyi huylu oluşumların tedavisi.
Sarı Gaz 577 nm Hemoglobin Her boyutta ve her derinlikte damar paterni, rozasea ve damar benlerinin tedavisi.
Tulievy Katı hal 1940-1470 deniz mili Su Kan damarı pıhtılaşması ile hassas cerrahi kesim.
Foton Katı hal Su Her düzeyde cilt gençleştirme (yüzeysel, derin, fraksiyonel), yüz germe, yüzeysel soğuk soyma, sıcak lazerle soyma, yara dokusu yenileme, neoplazmaların giderilmesi, akne tedavisi, akne sonrası.
Alexandrit Katı hal 755 nm Melanin, koyu pigmentasyon Farklı renkteki dövmelerin çıkarılması.
Safir Diyot 700-1100 nm Melanin, hemoglobin Lazer epilasyon, yüz foto gençleştirme, varis tedavisi.
boya lazeri Sıvı (sıvı bir ortamda yoğun renkli organik bileşikler) 322-1260 nm Hemoglobin, melanin Damar hastalıkları, seboreik keratoz, nevüs, çiller, lentigo, hemanjiyomlar, porto şarabı ve doğum lekeleri, travmatik ve hipertrofik yara izlerinin tedavisi.
eksimer Gaz (ksenon, kripton, argon karışımı) 190-308 nm Melanin, hemoglobin Şiddetli repigmente vitiligo ve kronik sedef hastalığının tedavisi.
kesirli Gaz (karbon dioksit, nitrojen, helyum karışımı) 10600 nm Su Herhangi bir derinlikteki kırışıklıkların, keloid yara izlerinin, yara ve büyümelerin giderilmesi, mantar cilt hastalıklarının tedavisi.

Lazer ışını benzersiz özelliklere sahiptir ve cildin çeşitli derinliklerine nüfuz edebilir. Bir cihaz seçerken, bir güzellik uzmanının görevi, hastanın cilt tipini belirlemek ve kozmetik prosedürün amacını belirlemektir.

Yüz cildine lazer maruziyetinin avantajları ve dezavantajları

Kozmetolojide yüz lazeri ve geniş bir dalga boyu aralığına sahip ışık demeti birçok amaç için kullanılmaktadır. Öncelikle cihaz, cildin yenilenmesini yenilemek, kolajen ve elastin üretimine katkıda bulunan yeni fibroblastların oluşumu için metabolik süreçleri harekete geçirmek için kullanılmaya başlandı.

Günümüzde birçok kozmetoloji kliniği, yüz derisinin donanım gençleştirmesi, istenmeyen tüylerin epilasyonu, damar ağlarının tedavisi, neoplazmaların, yara izlerinin ve yaşlılık lekelerinin giderilmesi için bir hizmet sunmaktadır.

Estetik tıpta lazer kullanmanın avantajları:

 • Plastik cerrahiye bir alternatif, uzun bir rehabilitasyon süresi olmayan cerrahi olmayan tedavidir.
 • İşlem öncesi ciddi hazırlık eksikliği.
 • Ciltte kolajen ve elastin sentezi yoluyla yeni hücre oluşumunun doğal sürecini uyarır.
 • Ağrısız bir prosedür, nadir durumlarda jeller ve özel losyonlarla lokal anestezi gerekir.
 • Görünür bir sonuç elde etmek için kısa terimler (en fazla 5-7 gün).

Lazer gençleştirme prosedürlerinin dezavantajları:

 • İlk 5 gün cilt kuru kalır ve gün boyunca tercihen hyaluronik asit içeren nemlendiricilerin uygulanmasını gerektirir.
 • Prosedürün maliyeti, diğer gençleştirme yöntemlerine kıyasla daha yüksek bir büyüklük sırasıdır.
 • Yanıkların varlığı, çeşitli kökenlerden yaralar, acil prosedür için bir kontrendikasyondur.

Lazer prosedürleri hangi yaşta önerilir?

Ergenlik döneminde, 12-14 yaş arası çocuklar, samimi bölgelerde, yüzlerinde ve koltuk altlarında saç büyümesinin eşlik ettiği yoğun bir ergenlik döneminden geçer.

Büyüyen bir çocuğun vücudunda lazer radyasyonunun tehlikeleri ile ilgili çalışmaların kayıtlı sonuçları olmamasına rağmen, çocuk doktorları hala 18 yaşına kadar lazer kullanarak prosedürlerin yapılmasını önermemektedir. Kural olarak, bu yaşta cinsel gelişim sona erer ve hormonal arka plan stabilize olur.

Kontrendikasyonlar

Kozmetolojide yüz için lazer, modern tıbbın yenilikçi teknolojilerine aittir. Epidermisin maksimum düzeyde korunmasına ve yan etki riskinin minimum olmasına rağmen, lazer maruziyetinin kullanımına ilişkin aşağıdaki kontrendikasyonlar dikkate alınmalıdır.

Kaydır:

 • Bağ dokusunun sistemik hastalıkları şeklinde otoimmün bozukluklar, yani cilt: skleroderma, lupus eritematozus ve diğerleri.
 • Çeşitli kökenlere ve lokalizasyona sahip kötü huylu oluşumlar ve ayrıca kanser öncesi bir durum.
 • Sinirlerin ve cildin daha savunmasız ve hassas hale geldiği diyabetes mellitus tip I ve II.
 • Epilepsi teorik olarak sinir gerginliğine neden olabilir ve sonuç olarak nöbete yol açabilir.
 • Mikrobakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu aktif bir tüberküloz süreci.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde, olumsuz sonuçlar doğuran ağrı (ağrı eşiğinin düşük olması durumunda), korku, stres nedeniyle lazer işlemlerinden kaçınılmalıdır.
 • Lazer prosedürleri hamilelik sırasında kontrendikedir.
 • Zayıflamış bağışıklık nedeniyle herpes virüsü enfeksiyonu ve kronik bulaşıcı hastalıklar.
 • Lazer kullanımı sırasında hematopoietik ve kardiyovasküler sistemlerde patolojik değişiklikler hakkında güvenilir veri olmamasına rağmen, kan hastalıkları bir kontrendikasyondur.
 • 18 yaş altı.

Lazer tedavileri, uzman bir kozmetikçi veya dermatolog gözetiminde uzmanlaşmış bir klinikte yapılmalıdır. Bu durumda, lazer aparatının yetersiz kullanımı nedeniyle doku aşırı ısınması, yanıklar veya fibroz şeklinde komplikasyon riski ortadan kalkar.

Yan etkiler

Lazer tedavileri, cildin kusurlu bölgesindeki eski hücrelerin yok edilmesine katkıda bulunan ışık enerjisi yardımıyla yüz ve vücudun görünümünü iyileştirmeyi amaçlar. Kozmetolojide bu prosedürün olumlu yönde kendini kanıtlamasına ve birçok kişiye fayda sağlamasına rağmen, olası yan etkilere dikkat etmelisiniz.

Yani:

 • Kaşıntı, cildin bireysel reaksiyonu ve aşırı duyarlılığı nedeniyle kızarıklık ve hafif şişlik.
 • Postinflamatuar hiperpigmentasyon- inflamatuar süreç nedeniyle cildin tedavi edilen bölgesinin koyulaşması - cildin doğal rengine veya "taze" bir güneş yanığının varlığına bağlıdır.
 • Döküntüler, egzama, herpes tezahürüBu reaksiyonlara yatkın kişilerde. İşlemden önce doktora önceden haber vermelisiniz.
 • Ödemve etkilenen alan mekanik sürtünme ve çizilmeye maruz kaldığında bakteriyel enfeksiyon nedeniyle süpürasyon.
 • Yanmakgüzellik uzmanının uygun olmayan lazer tipini seçmesi durumunda yumuşak dokular ve yara izleri.
Lazere maruz kaldıktan sonra yüzünde yanık

Aynı lazer uygulaması kimileri için kırışıklıklardan, yaşlılık lekelerinden ve sivilcelerden gerçek bir kurtuluş olurken, kimileri de vücudun bireysel özelliklerinden dolayı yan etkiler yaşayabilir.

Yüz lazer tedavisi seansları nasıl yapılır?

Lazer ışığı kullanan prosedürler donanım kozmetolojisine aittir, bu nedenle pratik olarak ağrısızdır ve lokal anestezi gerektirmez. Seansın süresi, maruz kalma amacına, kusurlu alanın alanına bağlıdır, ancak kural olarak 30-60 dakikadır.

İşlemden önce doktor yüzü temizler, makyaj kalıntılarını giderir ve antiseptik uygular. Müşteri ve doktor gözlerini özel gözlüklerle korurlar. İşlemden sonra cilde dezenfektan bileşimli yatıştırıcı bir krem ve güneş koruyucu filtreli bir krem uygulanır.

Lazer yüz gençleştirme

Işık demeti derinin derin katmanlarını ve deri altı dokusunu etkiler. Deneyimli bir doktor, belirli bir aktif ortama ve özellikle cildin sorunlu bölgesini hedefleyebilecek bir dalga boyuna sahip bir cihaz seçer. Gençleştirme prosedürünün bir sonucu olarak, kollajen ve elastin üretiminin engellenen süreçleri aktive edilir.

Lazer yüz cilt gençleştirme

Bu, cildin yaşlanma sürecini durdurmaya yardımcı olur, cildi iyileştirir, kan dolaşımını iyileştirir ve cilt rahatlamasını dengeler. Yüz gençleştirme için çoğunlukla neodimyum ve erbiyum lazer cihazları kullanılmaktadır, bunlar işlemden hemen sonra olumlu etki verir ve göz ve ağız çevresindeki hassas bölgelerde kullanılır.

Akne, sivilce sonrası, yara ve yara izlerinin lazer tedavisi

Akne ve sivilce sonrası tedavi için en etkili lazer cihazlarından biri, akut dönemde akne üzerine doğrudan etki eden ve iltihaplı cilt bölgelerindeki kızarıklıkları gideren Foton lazerdir. Dürtü flaşları, cildin rahatlamasını ve yara izlerinin yumuşamasını sağlayan bir akşama yol açan kolajen üretimini teşvik eder.

Bu tür bir dizi işlemden sonra, sebum üretimi azaldığı ve iltihaplanma süreci riski en aza indirildiği için cilt pürüzsüz ve temiz hale gelir.

Dövmelerin ve yaşlılık lekelerinin lazerle çıkarılması

Çiller ve yaşlılık lekeleriyle mücadelede yakut, alexandrite ve neodim lazerleri kullanmak en iyisidir. Bu cihazlar, saniyenin milyarda biri gibi süper kısa patlamalarla enerji üretme yeteneğine sahiptir.

Cilt üzerindeki yıldırım etkisi ağrısız ve güvenli bir işlem sağlar. Bu arada dalga, pigment parçacıklarını yok eder.

lazer epilasyon

İstenmeyen yüz kıllarını epilasyon için klinikler genellikle doğrudan kıl folikülüne nüfuz eden bir ışık parlaması oluşturan yenilikçi lazer diyot cihazları kullanır. Foliküldeki melanin, ısıya dönüştürülen ve saç büyüme bölgesini yok eden enerjiyi emer. Böylece maruz kaldıktan sonra saç dökülür ve tekrar büyümez.

Cihazın daha iyi kayması için güzellik uzmanı az miktarda iletken jel uygular. İşlemden sonra birincil kızarıklığı azaltmak için doku yenileme uyarıcısı uygulamak mümkündür.

İşlemler ne kadar acı verici?

Lazer cihazının tipini seçtikten sonra doktor, müşteriyi olası duyumlar ve rehabilitasyonun zamanlaması hakkında bilgilendirmelidir. Güneş yanıkları, yara izleri, kırmızı benler, taze çatlaklar, hematomlar, akne sonrası, dövme çıkarmadan cildin tedavisi için, bir boyanın, bir potasyum titanil fosfat kristalinin aktif bir ortam olarak işlev gördüğü KTP lazerleri en sık kullanılır. .

Bu lazerin uygulanması sırasında, müşteri cilde hafif, soğuk bir darbe ve ardından bir karıncalanma hisseder.Bu durumda ağrı kesiciler gerekli değildir. Hafif kızarıklık ve muhtemelen şişlik 2-3 gün sonra geçer. Pigmentasyonun ve tüm renklerin dövmelerinin çıkarılması için lazerler cilde anında etki eder, böylece cildin ısıya tepki vermesi için zaman kalmaz.

Ama yine de, his, sakızı çektikleri ve cilde çarptıklarıdır. Ağrı eşiğinin düşük olduğu durumlarda anestezik krem gerekir. İşlemden sonra, 7 gün sonra soyulan bir kabuk oluşur.

Lazer dövme silme

En yeni nesil Fraxel, CO2, erbium lazerin fraksiyonel lazerleri, derin kırışıklıkları, cilt yaşlanmasının belirgin belirtilerini ve belirgin yara izlerini tedavi etmek için kullanılır. İşlemden önce müşteriden sakinleştirici alması istenir, cilde anestezik uygulanır veya anestezik enjeksiyon yapılır. İşlem sonucunda cilt yanık olur, ancak iyileşme aşaması ağrısızdır ve yaklaşık 7 gün sürer.

Tedavi sonrası cilt bakımı

Lazer tedavisinden sonra yüz derisinin restorasyonu zaman ve ek bakım gerektirir.

Maruz kaldıktan sonraki ilk 2 hafta içinde gereklidir:

 • hijyen kurallarına uyunEnfeksiyonu önlemek için: cildi hassas ciltler için misel jel veya su gibi hafif ürünlerle ve ardından alkolsüz bir tonikle temizleyin;
 • nemlendiriciler uygulayın, yatıştırıcı kozmetikler: 1-2 damla miktarında nemlendirici bir serum, ardından nemlendirici bir krem veya sıvı ve son aşamada - yatıştırıcı bir emülsiyon kullanılması gerekir;
 • antioksidan serumları uygulayınC, E vitaminleri, ferulik asit içeren iyileşme sürecini hızlandırmak için;
 • cildi doğrudan güneş ışığından koruyun: Dışarı çıkmadan önce, kışın bile cildinize SPF güneş kremi sürün.

Lazer tedavisinden sonra yüz derisinin bakımı için bu basit kurallara uymak, hızlı bir iyileşme sağlayacak, yaşlılık lekelerinin ve yan etkilerin ortaya çıkmasına karşı koruma sağlayacaktır.

verimlilik

Kozmetolojide yüz için lazer, aparat tıbbı yöntemleri arasında sağlam bir yer kazandı. Uzun bir rehabilitasyon süresi ve ciddi komplikasyon riski ile travmatik plastik cerrahiye bariz bir alternatif haline gelmiştir.

Erbium lazer ile cilt yenileme sonucunda cilt gençleştirmede ilk sonuçlar, cilt yenilenme süreci 2 hafta sürebilmesine rağmen 1 işlemden birkaç saat sonra fark edilir. Sonuç 2 yıl sürer. Lazer manipülasyonlarının süresi, müşterinin sorunlarına bağlı olarak güzellik uzmanı tarafından belirlenir.

Küçük kusurlarla gençleştirme için 1 prosedür yeterlidir. Ağır kusurların tedavisi için 6 haftada 4-6 işlemden oluşan bir kür gereklidir. Yüzdeki yaşlılık lekeleri, güneş yanıkları, çiller, yaşlılık lekeleri-lentigo giderilirken 2-3 işlemden sonra ilk sonuçlar gözlenebilmektedir. Rehabilitasyon süresi ve kusurun yeniden ortaya çıkma olasılığı pratikte yoktur.

Cildin mikro rölyefi ve ten renginin hizalanması, yeni kolajen ve elastin liflerinin oluşumu nedeniyle oluşur. Kusurların tedavisi için 4 hafta arayla 2-4 prosedür gereklidir. Genelde işlem sonrası yenilenme süreçleri devam eder ve 3 ay sonra maksimum etkiye ulaşır. 18 yaşın altındaki çocuklar ve ergenler için lazer prosedürleri önerilmez.

İstenmeyen sonuçların olasılığı

Lazeri kullandıktan sonra istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için, belirli doktor tavsiyelerine kesinlikle uymalı ve genel kurallara uymalısınız.

Kaydır:

 • lazere maruz kalmadan 2 hafta önce ve 2 hafta sonra güneş yanığından kaçının;
 • tedaviden sonra 2 hafta saunaya, havuza girmekten kaçının;
 • tedaviden 1 hafta önce ve sonra ateş düşürücü ve ağrı kesici almayın;
 • lazere maruz kalmadan 1 ay önce cilde kendi kendine bronzlaşma ürünleri uygulamayın;
 • SPF filtreli krem sürün.

Önerilerin ihlali durumunda hiperpigmentasyon, kızarıklık ve ödem şeklinde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Tekrarlanan seanslara ve prosedür kurslarına mı ihtiyacınız var?

Epidermal dokuların 6-7 mm derinlikte etkilendiği bir karbondioksit lazeri yardımıyla gençleştirme, yılda bir defadan fazla yapılmaz. Epidermise maruz kalma derinliği ayarlanabildiğinde erbium lazer gençleştirme işlemi, bireysel parametrelere göre yılda bir veya 2 yıl sonra yapılabilir.

Diyot lazer, ışık demeti epidermis tabakasına zarar vermeden bütünlüğe nüfuz ettiğinden, yukarıda açıklanan iki lazerden daha az agresiftir. Gerekirse 2 yıl sonra kurs tekrarı yapılabilir. Neodimiyum lazer cildin yüzeysel ve orta katmanlarına hassas bir şekilde etki eder ancak gençleştirme işleminin etkisi 5-6 yıl sürer.

Yüz için kozmetik işlemlerden geçmek nerede güvenlidir?

Lazer cihazları kullanarak herhangi bir prosedürün gerçekleştirilmesi, yalnızca bu tür manipülasyonlar için tüm sıhhi ve epidemiyolojik gereksinimlerin gözlendiği bir klinikte mümkündür. Klinikte kalifiye güzellik uzmanları veya dermatologlar bulunmalıdır.

Sertifika ile onaylanan özel bir eğitim kursunu tamamlayan bir doktor, doğru dalga boyuna ve aktif ortama sahip uygun bir lazer cihazını, hastanın sorununu en etkili ve daha az travmatik bir şekilde çözecek şekilde seçer.

Ek olarak, klinikler günde belirli sayıda işlem gerçekleştirir ve doktorun geniş deneyime sahip olduğuna ve hata yapmayacağına dair güven vardır.

Bir hasta için lazer cihazı seçen güzellik uzmanı

Birçok klinik, hizmetleri için bir garanti verir ve istenen sonuç elde edilemezse, işlemin maliyetini tam olarak iade eder.

Lazer kozmetoloji hizmetleri fiyatları

Lazer prosedürleri, estetik tıp ve kozmetolojinin önde gelen alanları arasındaki yerini sağlam bir şekilde kazanmıştır. Lazer kozmetoloji hizmetleri fiyatları, işlemin amacına, tedavi edilen alanın alanına ve ülkenin bulunduğu bölgeye bağlıdır.

Kozmetolojide lazer yüz tedavilerini kullanmanın temel avantajı, sağlıklı, parlak, pürüzsüz bir cildin belirgin bir etkisini elde etmektir. Ameliyatsız bir yöntemle, minimum yan etki riski ve uzun bir iyileşme süresi ile önemli sonuçlar elde etmek mümkündür.